Vybočený palec si viete vyliečiť aj doma

Skoro každý z nás sa dennodenne potýka s problémami rôzneho typu, či už zdravotného, pracovného, osobného atď. Najkomplikovanejšie sú však tie problémy, na ktoré sa nedá zabudnúť ani nachvíľu, nakoľko vám dokážu znepríjemniť každý a jeden vykonaný krok.

Máte vybočený palec?

Vybočený palec, známy aj ako haluxy alebo hallux valgus, má niekoľko štádií, pričom tie začiatočné sa neprejavujú hneď intenzívnymi bolesťami, len postupným vysúvaním kostičky a občasným začervenaním danej oblasti. Zriedkavo sa môže objaviť aj bolesť chodidla na boku. Viac o príznakoch a dôsledkoch tohto problému sa dočítate aj nižšie v článku. Začnime však kategorizáciou a síce tým, koho môže vybočený palec na nohe najviac postihnúť.

Kto je náchylný?

Asi vás odpoveďou veľmi nepotešíme, pretože riziko vzniku tohto problému má skutočne každý. Pokiaľ ste žena, máte ešte väčšie šance, pretože práve ženy sú vystavené takým súčasným trendom, ktoré ich síce vizuálne skrášlia, no po fyzickej a zdravotnej stránke vedú k mnohým iným defektom. Jedným z nich je aj vybočený palec na nohe, ktorý vám kvôli pár pekným okamihom dokáže pokaziť zvyšok života. Takým spúšťačom je napríklad nosenie topánok na vysokých opätkoch, ale naopak aj takých, ktoré majú príliš rovnú podrážku.

Pokiaľ ste sa o vybočený palec nepričinili vlastnou chybou a rešpektovali ste všetky zásady, je tu aj iná možnosť jeho vzniku. Tou možnosťou je dedičnosť. Ak ste spozorovali na vašich rodičoch alebo starých rodičoch tento typ problému, je veľmi dôležité prijať niektoré prevenčné opatrenia. Viac o nich vám povieme nižšie.

Vybočený palec má tieto príznaky

Prvou spozorovateľnou známkou tohto ochorenia môže byť aj zriedkavá bolesť chodidla na boku prípadne aj jeho začervenanie. Postupne môže dochádzať k oddeľovaniu kostičiek pod palcom, čo znamená, že tento proces už môžete spozorovať aj vizuálne. Prst na nohe sa začne vybočovať smerom von, pričom kostička bude smerovať k druhému chodidlu. Pri úplnej ignorácii tohto problému sa môže najväčší prst prekrížiť s ostatnými prstami nohy, čo môže spôsobiť permanentné bolesti. Bolesti v takom prípade nezvyknú ustúpiť ani vtedy, ak si vyzujete problematickú obuv a chodidlo sa môže stať citlivé už aj na slabý dotyk. Nebuďme však negativisticky naladení a predstavme vám možnosti toho, ako s týmto problémom raz a navždy zatočiť.

Podstatná je prevencia

Aby ste tento problém v zhoršenej podobe nemuseli riešiť o 10, 20 rokov či viac desaťročí, je veľmi dôležité, aby ste rešpektovali niekoľko zásad. Prvou z nich je zvoliť si vhodný typ obuvi, hlavne bez zbytočne vysokých podpätkov či príliš rovnej podrážky. Vybočený palec potrebuje anatomicky tvarovanú obuv, pričom optimálna podrážka predstavuje 3 cm. Vyrobená by mala byť z prírodných materiálov, aby sa kontúram chodidla vedela dokonale prispôsobiť. To isté platí aj pre ponožky. Po namáhavej chôdzi alebo športovej činnosti doprajte nielen sebe, ale aj svojim chodidlám dostatok odpočinku. Ak máte nábeh na vybočený palec, ďalšou vecou, ktorá by vám mohla zásadne pomôcť, je ortéza. Je ich hneď niekoľko druhov. Niektoré sa aplikujú v noci, iné môžete pokojne nosiť aj počas dňa. Ako prevencia, ale zároveň aj ako liečba zaberá špeciálne cvičenie – tejping.

Vybočený palec a jeho liečba

Našťastie, na každé štádium diagnózy existuje nejaká liečba. Na začiatočné, až mierne pokročilé štádia vybočeného palca pôsobí vo veľkej miere aj korektor, o ktorom sme sa zmienili vyššie. Podľa toho, kedy sa aplikuje, si môžete vybrať z dvoch variantov, nočného a denného. Tento spôsob liečby sa teší veľkej obľube a okrem toho, ako sa aplikuje, si môžete vybrať aj podľa materiálu, z akého je vyrobený. Niektoré pripomínajú plast, iné predstavujú silikónové / gélové separátory vybočeného palca a ďalšie sú zas klasické naťahovacie bandáže. Práve posledné spomínané sa využívajú v priebehu dňa, niektoré gélové separátory môžete nosiť dokonca aj v obuvi a plastové ortézy sa aplikujú počas noci. Zo začiatku vám ortéza môže prekážať, no postupom času sa na ňu dá zvyknúť. Dôkazom toho sú státisíce spokojných užívateľov.

Na vybočený palec zaberajú aj niektoré cviky a masáže. Chodidlám by ste mali dopriať aj špeciálny kúpeľ, prípadne aj nejaký konkrétny ozdravujúci pobyt v liečebni. Opäť ide o vhodné liečebné postupy pri začiatočnej až stredne pokročilej diagnóze.

Na liečbu vybočeného palca ale môžete nájsť aj iné pomôcky, ktorých účinok možno bude trošku diskutabilný. No ľuďom s touto diagnózou dodáva nádej. Na trhu sú k dispozícii rôzne masti, gély, krémy, spreje, obklady či zábaly, ktoré propagujú pozitívny účinok na tento typ problému. Či však naozaj na vybočený palec zaberajú a akým spôsobom, je predmetom nejednej voľne otvorenej diskusie. Ich hlavnou úlohou bude skôr znížiť bolesť, opuch a odstrániť začervenanie prípadne iný nepríjemný symptóm. Ak si ale chcete byť výberom produktu istý a nechcete zbytočne vyhadzovať peniaze za niečo, čo vám nepomôže, pohľadajte si recenzie od reálnych užívateľov.

Operačné riešenie

V najhoršom štádiu, kedy už môže vybočený palec sprevádzať permanentná bolesť, začervenanie a opuchy, je nevyhnutná operácia. Tieto zákroky sa u nás vykonávajú pomerne často, takže sa skutočne nikto nemusí báť toho, že bude pokusným králikom. Podľa náročnosti prípadu sa vykonávajú buď v lokálnej alebo úplnej anestézii. V najhoršom štádiu je nutné odobrať vytŕčajúcu kostičku, čím sa môže vybočený palec dostať opäť do normálu. Doba rekonvalescencie je premenlivá, niekedy je potrebné počítať až s niekoľkými mesiacmi. Dôsledkom tohto zákroku môže byť aj o niečo vážnejší a môže zapríčiniť znehybnenie palcového kĺbu.

Napriek tomu, že vybočený palec nie je nič príjemné ako po zdravotnej, tak ani po fyzickej či psychickej stránke, v súčasnosti je pomerne dosť možností, ako ho liečiť. V článku ste sa dozvedeli o niektorých pomôckach, z ktorých najobľúbenejšou je práve ortéza resp. korektor. Pozitívny vplyv na riešenie diagnózy majú aj špeciálne cviky, masáže a dostatočný oddych vyčerpaných chodidiel. Najťažšie štádiá vybočeného palca je potrebné riešiť chirurgicky, a teda operáciou. Najlepšou možnosťou, ako sa tomu vyhnúť, je rešpektovať prevenčné zásady, o ktorých sme sa vám zmienili aj vyššie v texte.