Pomáha korektor v liečení haluxov?

Chôdza s haluxmi, resp. hallux valgus je veľmi ťažká. Tento “výrastok” okolo kĺbu palca vzniká vtedy, keď bola kosť nasilu zakrivená smerom dovnútra chodidla. V mnohých prípadoch tak palec zostáva buď nad vedľajším palcom, alebo pod ním. Ľudia ktorí trpia vybočeným palcom sa tak snažia vyhnúť šliapaniu na toto bolestivé miesto, čo negatívne ovplyvní ich postoj a pozíciu tela. Vybočený palec môže vzniknúť z dôvodu dedičnosti, ale taktiež kvôli artritíde, či pre rozdiel v dĺžke nôh.

Máte hallux valgus?

Ženy nosiace vysoké podpätky či topánky s úzkou špičkou sú skvelými kandidátkami na vznik tohto problému. Začiatočná liečba zahrňuje zmenu topánok, ale aj použitie korektora, ortézy alebo iných pomôcok. Ak ste niekedy premýšľali o tom, či je korektor v liečení tohto bolestivého stavu účinný, odpoveď je určite áno. Korektor dokáže fyzicky napraviť pozíciu veľkého palca tým, že ho ťahá od druhého prsta. To naťahuje šľachu a svaly tohto palca. Takýto korektor, či ortéza, sú najúčinnejším neinvazívnym a jediným nechirurgickým liečebným postupom na vybočený palec.

Druhy korektorov na haluxy (hallux valgus)

Tuhý

Tuhý korektor je anatomicky tvarované a znehybňujúce zariadenie, ktoré postupne naťahuje šľachy a svaly veľkého palca. Tým môže zabrániť zhoršeniu tohto stavu, pretože veľký palec smeruje späť k správnej polohe. Tento typ korektoru obsahuje vzperu, ktorá drží veľký palec v správnej pozícii. Podšívka je vystužená mäkkou penou, chráni zapálené hlboké tkanivo a zmierňuje tlak, čo v končenom dôsledku zmierňuje bolesť.

Mäkký

Mäkký korektor je tvorený z ľahkej jemnej peny, ktorá je navrhnutá na to, aby znížila tlak v topánke, aby napravila pozíciu veľkého vybočeného palca a rozťahovala šľachy a palcové svaly. Na mierne až vážne stavy nie sú efektívne. Pena v mäkkom korektore totiž nie je dostatočne silná na napravenie pozície veľkého palca. Nosí sa hlavne v noci, aby boli vaše chodidlá v pohodlí.

Kĺbový

Kĺbové korektory sú kombináciou mäkkých a tuhých korektorov s tým, že výhoda je v kĺbe ktorý umožňuje veľkému palcu sa ohýbať počas chodenia a prispôsobuje sa kontúre miesta podráždeného kĺbu. Ich liečebné vlastnosti sú doplnené zlepšenou schopnosťou distribuovať tlak pozdĺž nohy. Kĺbové korektory sú pevné, odolné, veľmi tenké a ľahké.

Účinnosť

Korektory vo väčšine prípadoch zmierňujú bolesť spôsobenú vybočeným palcom okamžite. Tento fakt výrazne pomáha tým, ktorí týmto stavom trpia. Pri správnom používaní je tlak z priestoru palca premiestnený na chodidlo. Správna pozícia palca sa udržiava počas celej doby nosenia. Korektor, ktorý je správne nasadený a je pravidelne používaný, napraví pozíciu veľkého vybočeného palca. Korektory však nemôžu vyriešiť tento problém úplne, no mnohí ľudia si všimnú zlepšenie ich stavu. Ak vám vybočený palec stále spôsobuje veľkú bolesť, je možné, že vám doktor odporučí operáciu s cieľom tento problém vyriešiť raz a navždy. Takýto zákrok je vždy posledným riešením a vyrieši tak bolesť, deformitu, ale aj iné príznaky s týmto ochorením spojené.

Výhody

Korektory na vybočený palec sú cenovo dostupné a jednoduché na použitie. Sú umývateľné a pevné a vydržia roky. Niektoré ortézy sú pokryté antibakteriálnou úpravou, ktorá zabraňuje vzniku infekciám a zápachom, takže sa skutočne nemusíte báť toho, že vám spôsobia viac problémov ako úžitku. Pri správnej starostlivosti nielen o korektory, ale aj o vaše chodidlá neriskujete absolútne nič. Ba práve naopak. Pomocou nich sa môžete vybočeného palca a nepríjemných príznakov zbaviť už navždy. Okrem iného funguje táto pomôcka aj ako prevencia, takže nie je vhodná len pre ťažšie a bolestivé stavy, ale aj pre tých, ktorí sa chcú pred vznikom tohto problému ochrániť. Či si zvolíte korektory na noc, alebo tie prispôsobivejšie do topánok, je už na vás.